Mokomoji išvyka „Ekologinės produkcijos perdirbimo galimybės ir gamtosauginių priemonių įgyvendinimas Estijos ir Latvijos ekologiniuose ūkiuose“
2016 m. lapkričio mėn. 5- 6 d. VšĮ „Tatulos programa“ organizavo informacinę – pažintinę išvyką į Estijos ir Latvijos ekologinius ūkius. Į šią kelionę buvo pakviesti ūkininkai, dalyvavę Šiaurės Lietuvos pažangiausių ekologinių ūkių konkurse, taip pat šio konkurso ūkių vertinimo komisijos nariai. Esame dėkingi, kad savo laiko negailėjo ir į kelionę kartu vyko Prof. habil. dr. Antanas Svirskis, Prof. habil. dr. Bronius Bakutis, Dr. Stanislava Maikštėnienė. Ankstų šeštadienio rytą, Biržų, Panevėžio, Rokiškio, Kupiškio ir Pasvalio rajonų linksmi ir gerai nusiteikę ūkininkai išvyko iš Biržų. Estija pasitiko dar neįprastu vaizdu visiems – gilia žiema. Vakare grįžome į viešbutį, kur visi ūkininkai turėjo galimybę pabendrauti, pasidžiaugti nuveiktais darbais ir pasidalinti patirtimi prie vakarienės stalo. Ryte visi pailsėję, žvalūs, išsimaudę baseine ir papusryčiavę išvažiavome lankyti Latvijos ekologinių ūkių. Siaučiant pūgai, vairuotojas leido grožėtis vaizdingu maršrutu, nes į ūkį vykome miškų ir laukų keliais. Vėlų sekmadienio vakarą, palinkėję sėkmės ir naujų idėjų, išvykome namo. Grįžtant netilo diskusijos ir aptarimai, visi žavėjosi lankytų ūkių šeimininkų darbštumu, nuoširdumu, išradingumu, atsidavimu ekologijai, supratimu apie saugomą ir tausojamą gamtą. Kartu vykę mokslininkai įvertino ūkius, pateikė savo išvadas ir pastabas ir padėkojo VšĮ “Tatulos programa” kelionės organizatoriams.
- Pajumäe talu – pienininkystės ūkis
Pirmas aplankytas ūkis Estijoje, tai pienininkystės ūkis – Pajumäe talu, ekologiškai ūkininkauja nuo 2001 m. 2005 m. pradėjo perdirbti ekologiškus produktus. Ūkyje dirbama 430 ha žemės, laiko apie 150 karvių, tame skaičiuje 70 melžiamų. Žaliavą 100 procentų perdirba ūkyje. Ekologiško pieno kaina 1 Eur už litrą. Gamina 70 rūšių įvairios ekologiškos produkcijos rūšių ir turi 150 pardavimo taškų. Daugiausia produkcijos išvežama į Taliną, į kurį veža produkciją keturis kartus per savaitę. Dalis produkcijos parduodama Tartu. Perdirbime dirba 10 darbuotojų, laukuose ir prie melžimo 3 -4. Kasdien perdirbama apie 2 t. pieno. Ekologinio ūkio šeimininkai pristatė ūkyje auginamas kultūras (dominuoja avižos, kurios naudojamos pašarams, perka tik rapsų išspaudas), apžiūrėjome galvijų ūkį, produkcijos perdirbimo galimybes, aplinkosauginius reikalavimus. Ūkio šeimininkas pristatė ir leido svečiams paragauti pienininkystės produkcijos: pieno, kefyro, įvairių skonių varškės (šaltalankių, kakavos, mėtų, pagardintos razinomis), fermentinio sūrio, jogurtų. Nepamatėme naujos modernios įrangos nei galingos technikos, tačiau ūkis labai sužavėjo šeiminkų dvasingumu ir paprastumu, didele pagarba žemei, giliomis ekologinėmis tradicijomis ir supratimu, kad ekologija ir produkcijos perdirbimas ūkyje yra jų sėkmės garantas, kuris dar keliaus iš kartos į kartą.
- BioMari – uogininkystės ūkis
Kitas aplankytas ekologinis ūkis Estijoje- BioMari OÜ. Tai uogininkystės ūkis. Šis ūkis laimėjo 2016 metų „Pažangiausias ekologinis ūkis Estijoje“ konkursą. Ekologiškai ūkininkauja nuo 2004 metų, o nuo 2014 metų pradėjo sertifikuoti produkcijos perdirbimą ūkyje. Užauginta žaliava perdirbama 100 procentų. Atvykę galėjome įsitikinti ūkininkavimo pažanga. Gražia išpuoselėta aplinka, nauja, modernia uogų perdirbimo įranga (ją ūkininkai įsigijo savo ir ES lėšomis už 2,5 mln. EUR). Spalvingos ir dėmesį kaustančios pakuotės bylojo apie aukštą marketingo lygį. Ūkis turi 60 ha. žemės, kurioje 50 ha yra auginama įvairūs sodinukai (pardavimui) ir auginama 10 ha įvairių uogų: šilauogių, aviečių, šaltalankių, juodųjų serbentų taip pat obuoliai. Iš produkcijos gaminamos įvairios uogienės ir gazuoti gėrimai bei sultys. Ūkyje dirba 2 darbuotojai ir šeimos nariai.
- Indrani – daržininkystės ūkis
Pirmasis lankomas ūkis Latvijoje – ZS “Indrāni”. Tai tikras šeimos, ekologinis daržininkystės ūkis, užsiimantis uogų, prieskoninių augalų, daržovių auginimu ir perdirbimu. Ūkis turi 43 ha žemės. Dirbama yra tik 8 ha, likusi žemė – pievos, miškas. Taip pat teikiamos eko turizmo paslaugos. Ūkyje gaminama 200 įvairios produkcijos rūšių. Iš uogų gaminami marmeladiniai saldainiai, kuriais ūkio šeimininkė labai didžiuojasi, nes tai jos kurti receptai. Taip pat džiovinami įvairūs prieskoniniai ir vaistažoliniai augalai, kurie naudojami prieskonių ir arbatų gamybai, verdamos uogienės ir džemai, konservuojamos ir rauginamos įvairios daržovės ir kt. Produkcija pagrinde realizuojama į Rygą. Pirkėjų paieškai daug naudojamasi interneto paslaugomis. Šeimoje nėra darbų pasidalijimo, ūkininkė pajuokavo, kad vyriškus darbus atlieka vyrai, o moteriškus visi.
- Sula SIA – sulos perdirbimo ūkis
Kitas Latvijos ekologinis ūkis – Sia Sula. Tai ūkis, kuris užsiima beržų sulos perdirbimu. Atvykę likome nustebę ir sužavėti. Ūkininkas mus pasitiko žavia šypsena žvakių šviesoje ir labai įdomiai pristatė ūkio istoriją. Pirmas jo verslas buvo beržų vantų rišimas ir pardavimas. Per 10 metų rinka jau buvo išvystyta plačiai po įvairias šalis. Prekyba vyko visoje Europoje, tačiau ūkininkui to nepakako. Pradėjo domėtis sulos perdirbimo galimybėmis. Ir jau 5 metai, kaip tuo užsiima. Tuo tikslu lankėsi Kanadoje ir išmoko gaminti sulos vyną ir šampaną. Kaip ūkininkas teigė, tai yra lengvas darbas, sunku yra surasti pirkėją. O jų ūkininkas ieško visame pasaulyje Londone, Berlyne, Maskvoje, Kinijoje, lanko visas ekologinės produkcijos muges, parodas, veža ten savo gaminius ir juos eksponuoja. Per metus pagamina 20 tūkstančių butelių vyno ir šampano. Sulą ima iš 300 beržų. Paprastai iš vieno medžio gaunama iki 10 litrų sulos per dieną. Per metus perdirba 37 t. sulos.