Ekologinio ūkininkavimo pagrindai
VšĮ „Tatulos programa“ iniciatyva 2023 m. kovo 29-30 d. Biržų rajone vyko kursai „Ekologinio ūkininkavimo pagrindai“. Juos organizavo Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.
Karstinio regiono ūkininkai turėjo galimybę išklausyti jiems aktualius ir ekologiniam ūkininkavimui svarbius pranešimus:
- Prof. B. Bakutis (Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacija). Ekologinės gamybos ūkio pašarų bazės formavimas. Pašarų kokybės ir gamybos reikalavimai. Pašarų priedai leidžiami naudoti ekologinėje gamyboje. Pašarų racionų sudarymo pagrindai. Šėrimo ir girdymo reikalavimai. Pašarų laikymo ir sandėliavimo reikalavimai. Ekologinių mėsinių ir pieninių galvijų auginimo reikalavimai. Bandos formavimas, gyvulių įsigijimas. Laikymo sąlygos, pašarai, veislės. Mociono aikštelės.
- Dr. A. Valiuškaitė (LAMMC). Uogų veislių parinkimas ekologinėje žemdirbystėje. Dauginamosios medžiagos kokybės reikalavimai. Piktžolių kontrolės priemonės ir būdai ekologinėje gamyboje. Augalų ligų ir kenkėjų kontrolės metodai ir būdai ekologinėje žemdirbystėje. Augalų apsaugos produktai ir jų naudojimo reikalavimai. Organinės trąšos, dirvos gerinimo priemonės ir jų naudojimo reikalavimai ekologinės gamybos ūkiuose.
- M. Toleikienė (LAMMC). Ekologinės augalininkystės priklausomumas nuo gamtinių – dirvožeminių sąlygų. Pagrindiniai reikalavimai keliami ekologinei augalininkystei: sėjomaina, augalų tręšimas, augalų apsauga, augalų tankis, sėklos įsigijimas, derliaus nuėmimas ir produkcijos sandėliavimas. Veislių parinkimas ekologinėje žemdirbystėje. Piktžolių kontrolės priemonės ir būdai ekologinėje gamyboje. Žemės dirbimo, pasėlio tankumo ir sėjomainos įtaka žemės ūkio pasėlių piktžolėtumui. Pagrindinės piktžolės ir jų biologija. Javų ligos ir kenkėjai, jų kontrolės būdai.
- Dr. D. Baltramaitytė (Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacija) Europos Sąjungos ir nacionaliniai teisės aktai, reglamentuojantys ekologinę žemės ūkio ir maisto produktų gamybą. Pereinamojo laikotarpio trukmė, paralelinė gamyba, apsauginės juostos. Dirvožemio našumas ir sukultūrinimo lygis. Humusas ir jo reikšmė dirvos derlingumui. Dirvožemio rūgštingumas ir jo reguliavimas. Dirvožemio agrocheminės savybės ir jų tyrimas. Maisto medžiagų ir humuso balansas dirvoje. Ekologinių sėjomainų sudarymo pagrindai. Augalų kaita. Fitosanitarinė pertrauka. Priešsėliai ir jų parinkimas. Mikrobiologinės trąšos ir dirvos gerinimo priemonės. Augalai žaliajai trąšai. Maisto medžiagų balansas. Sėklos ir dauginamosios medžiagos įsigijimo reikalavimai. Ekologinio ūkio veiklos žurnalas.